Genel, Global Trendler, Makyaj Bültenleri

Kimin İçin Güzelleşiriz?

Makyaj severler sevinebilirler! Bir dahaki sefere birisi sizi yalnızca erkekler için güzelleşmekle suçladığında, onlara gönül rahatlığıyla saçmaladıklarını söyleyebilirsiniz. Ayrıca eğer merak ederlerse bunu kanıtlayacak verilerinizde var Pazarlama araştırma merkezi Ipsos ve güzellik markası Sally Hansen tarafından yapılan yeni bir ankete göre, çoğu kadın sadece kendilerini daha fazla beğendikleri için makyaj yapıyor.

Araştırmaya göre kadınların yüzde 84’ü güzelliğin güçlendirici olabileceğini söylüyor ve bu da kadınların gerçekten makyajdan hoşlanmadığı fikrine meydan okuyor. Yüzde 69’u kendileri için oje sürdüğünü söylerken, yüzde 49’u manikür yaptırmanın kendilerine daha fazla güven verdiğini söylüyor. Belki de tüm anketin en yüreklendirici veri parçası, kadınların yüzde 81’inin güzellik rutinlerini kendi başlarına halletmenin harika bir duygu olduğunu söylemesi ve yüzde 65’i yeni bir makyaj çeşidinde ustalaştıklarında gurur duyduklarını söylüyor. Araştırma merkezi, verileri toplamak için Mayıs 2017’de 1.501 kadına makyaj ve güzellik rutinleri hakkında anket yaptı. Çevrimiçi çalışma, birçok kadının aslında güzellik rutinleri aracılığıyla belirli bir güzellik standardına uymaya çalışmadığını ortaya koydu. Bunun yerine, çoğu kadın makyajın etkileyici doğasını ve öz bakım özelliklerini kendi şartlarına göre seviyor. Aslında, çalışma çoğu kadının her gün makyaj bile yapmadığını buldu.

Ankete katılanların sadece yüzde 18’i her gün veya hemen hemen iki günde bir makyaj yaptığını söyledi. O zaman bile, kadınların sadece yüzde 28’i “çoğu günler” makyaj yaptığını söyledi. Bu, kadınların yarısından fazlasının haftada iki kez veya daha az makyaj yapmasına neden oluyor.

Elbette, bir kadının kendi şartlarında güzelliğini savunan tüm bu veriler, kadınların makyaj yapması için herhangi bir toplumsal baskı olmadığı anlamına gelmez. Sonuçta, kadınlar muhtemelen sosyal beklenti nedeniyle ürün satın almak için güzellik mağazalarına çağırıldıklarını hissediyorlar. Aslında, 2012’de Harris Poll tarafından yapılan bir araştırma, kadınların yüzde 44’ünün ciltlerindeki “kusurları” gizlemek için makyaj yaptığını buldu. Ancak o zaman bile, kadınların yüzde 48’i makyaj yapmalarının ana sebebinin makyajdan hoşlandıkları için olduğunu söyledi. Ve sadece yüzde 11’i, toplumsal normlar tarafından makyaj yapma konusunda baskı hissettiklerini söyledi.

Baskı olsa da bu araştırma önemli bir gerçeğe işaret ediyor. Makyaj bir kez ellerine geçtiğinde, kadınlar sosyal baskıları düşünmezler. Kendi imajlarının kontrolünü ele alıyorlar ve onları güçlendirecek şekilde makyaj kullanıyorlar. Sizce de harika değil mi? Makyaj yapıp yapmama ile alakalı karar vermek her zamankinden daha popüler ve hatta ünlüler dahi güzellik algılarından sapıyor. Örneğin Alicia Keys, 2016 yılının Haziran ayında kırmızı halılarda ve ekranda makyaj yapmayı bırakmaya karar verdiğinde manşet oldu. Şimdi hiçbir makyaj ürünü kullanmadığını görmek gayet normal. Açıklamasından bu yana, Gwyneth Paltrow ve Shailene Woodley gibi pek çok ünlü makyajsız grevinde Keys’e katıldı.

Bu iki kadın, kırmızı halı etkinliklerinde bile hafif makyaj yapmak veya hiç makyaj yapmamak arasında gidip geliyor. Makyaj ve güzellik seçimini teşvik etme işinin bittiği yer ise burası değil. Çalışmayı yayınlamak için Ipsos ile birlikte çalışan Sally Hansen, kısa süre önce tüm güzellik normlarının bir kenara atıldığı bir dünya etrafında merkezlenen Shetopia kampanyasını başlattı. Kampanya makyaja odaklanmak yerine, kadınların nasıl algılanmak istediğine ve makyajın kendi kendini güçlendirmesine odaklanıyor.