Global Trendler, Trend Ürünler

Kıtalara ve Kültürlere Göre Güzellik Kavramı

Güzellik Kavramı

Güzellik her şeyden önce, insanlar başkalarını derecelendirdiğinde ortaya çıkan öznel bir izlenimdir. Güzellik nihayetinde çekicilik anlamına gelir, bu da şu sorunun ortaya çıktığı anlamına gelir: Hangi insanlar başkaları tarafından çekici ve güzel olarak algılanır? Bireysel kişiler tarafından yapılan değerlendirmelerin yaklaşık yarısı kişiye özeldir, diğer yarısı başkalarıyla paylaşılır. Daha sonra birkaç kişinin değerlendirmelerinin ortalamasını alınır. Fikir birliği önemlidir. “Çekicilik değişkeni” ise tam olarak bu yargı mutabakatından oluşur.
Çekiciliğin çeşitli yönleri var. İnsanlar elbette çok görsel varlıklardır. Yüzün çekiciliği çok önemlidir çünkü ilk önce diğer insanların yüzlerine bakma eğilimindeyiz. Elbette vücudun diğer kısımları da güzellik algısında rol oynar. Bununla birlikte tüm alanlar için, görece evrensel olan güzellik algısına yönelik parametreler vardır. Bu parametreler zaman içinde neredeyse hiç değişmedi.
Pek çok erkek ve kadın muhtemelen kendilerine “Güzel olan nedir?” sorusunu sormuştur. Ve herkesin bu kelimenin ne anlama geldiğine dair kendi fikri olsa da, güzelin anlamının ülkeden ülkeye ve farklı kültürlerde değiştiğinin farkında olmayabilirsiniz. Mükemmel vücut ve yüzün neye benzediği gerçekten bu soruyu kime sorduğunuza bağlıdır!

Asya’da Güzellik

Çoğu Asya ülkesinde cilt rengi, güzellik standartlarını belirleyen ana özelliktir. ‘İdeal’ kadın kesinlikle şezlong kullanmaz Asyalı kadın daha hafif tonlu, belki de bembeyaz bir cilde sahip olduğu için takdir edilir. Bunun yanı sıra, koyu ve kalın saçlar parlayacak, güçlü bir şekilde parlak kırmızı ruj kullanılacaktır. Kontürlü eğrileri ve bronzlaştırıcıyı, daha da fazlası koyu tonları unutun. Çin’de, kadınların bir A4 kağıt sayfası genişliğinde bir gövdeye sahip olmayı arzuladıkları “A4 meydan okuması” viralinin var olduğuna inanabiliyor musunuz?

Amerika Birleşik Devletleri
İdeal Amerikalı kadın ve erkeğin neye benzediğine dair pek çok bilgiye sahibiz, bunun sebebi ise çoğunlukla medya. Toplum, Beyoncé veya Kim Kardashian gibi ünlüleri ideal güzellik imgelerinden sadece ikisi olarak kaydetti. ABD modern güzellik algısında erkeğe daha kaslı bir vücut verildi ve kadına bir uyluk boşluğu verildi. Amerikan standartlarına göre ideal kadın bedeni, tipik olarak daha koyu tonlu, bronzlaşmış, uzun ve ince ancak kum saati tarzı bir vücuda benziyor. Yüz özellikleri açısından, modern Amerikalılar iyi tanımlanmış bir yüze, küçük bir buruna ve şirin yanaklara sahip. Bu görüş, daha büyük kalçalara sahip olmaya odaklanan birçok ünlü ve hatta Alicia Keys gibi daha doğal bir görünümü benimseyen birçok ünlü ile değişebilir.

Afrika
Afrika güzelliği, düzgün vücut hatlarına sahip olmakla ilgili büyük bir fenomenle birlikte vücudunuzla gurur duymakla ilgilidir. Kültürleri, insan vücudunu ve vücut formunu nasıl kucaklamanız gerektiğini vurgulayan etnik geleneklerden kaynaklanmaktadır. Kıtada, vücut boyama, dudak plakaları, piercing, vücut ayarlamaları gibi birçok farklı kültür ve gelenek vardır. Bununla birlikte, Afrika’nın birçok yerinde güzelliğin tanımı, daha koyu renkli düzgün vücutlu kadınları hoş görmekten tam tersine değişmiş görünüyor. Nijerya gibi bazı yerler, batı toplum değerleri nedeniyle cilt beyazlatma ürünleri bile kullanıyor.
Afrika güzelliği büyük ölçüde çeşitlidir; ancak algılar değişiyor ve buna ayak uydurmak Afrika toplumu için gerçekten çok zor.