Global Trendler, Parfümler, Trend Ürünler

Kültür ve Coğrafyaya Göre Parfüm

Parfüm…

Kaydedilebilir tarih boyunca varlığı modern haliyle olmasa bile tanımlanan ve tüm dünyaca popüler bir kozmetik ürün. Kokuların dünyasında neredeyse en ucuz parfümden astronomik fiyatlara kadar parfüm alternatifleri bulmak mümkün. Değiştirilemez bir gerçek var, bazılarımızın hoşuna giden kokular, diğerleri için katlanılmaz bir eziyet olabiliyor. Peki bunun nedeni ne? Parfüm alışkanlıkları ve koku zevkleri kültür ve coğrafyaya göre değişebilir mi?

Cevap: evet. İçerisinde bulunduğumuz ve yetiştiğimiz toplum, burnumuzun ve koku duyumuzun alışkanlıkları nedeniyle toplumsal farklılıklar parfüm ve koku alışkanlıklarımızı da değiştirebilir.

Kültür ve Coğrafyaya Göre Koku
Fransızlar karışık, baharatlı kokulardan hoşlanmazlar. Güney Avrupa’yı geçtikçe Akdeniz’in fresh kokularıyla karşılaşmanız olasıdır. Narenciye ve neroli, tarihsel olarak bir koku merkezi olarak hizmet veren bu bölgeye özgüdür. Doğulu baharat tüccarlarının ve egzotik gezginlerin ilk günleri bu coğrafyada koku kültüründe kalıcı bir iz bıraktı. Çin, birçok farklı bölgesi ile iklimle ilişkili olma eğiliminde olan çeşitli koku zevklerine sahiptir. Odunsu notalar Pekin’de oldukça fazla rağbet görür. Meyveli ve çiçekli parfümler ise daha fazla Şangay’da tercih edilir. Sıcak, nemli güney bölgelerdeki insanlar ferahlatıcı ama keskin kokuları tercih ederler. Japonlar ise tam tersi tamamen odunsu notalara odaklanırlar. Ferahlatıcı parfümler ile araları fazla iyi değildir. Bunu ünlü markaların fresh kokularının satış rakamlarından da kolay bir şekilde anlayabiliyoruz.

Doyumsuz iştahlarıyla ve değişik koku zevkleriyle tanınan Amerikalılar, vanilya gibi gurme notaları ve çilek gibi tatlı meyveli notaları severler. Ve fresh kokular da tipik olarak Amerikan olmasına rağmen (CK One, 1994 yılında piyasaya çıktığında bir devrim başlattı), ABD’deki en popüler kokular geleneksel olarak Ralph Lauren Romance ve Lancôme Trésor gibi kadınsı çiçeklerdi. Bu, şüphesiz İngiliz bahçesindeki gül, vadi zambağı ve menekşenin çiçek notaları ile tanınan ve bu kokulardan hala zevk alan İngilizlerle paylaşılan tarihlerinden kalmıştır. Orta Doğu’da koku, kültürde o kadar yerleşiktir ki Persler, içeklerden yağ çıkarmak için damıtmayı ilk kullananlardır. Bu coğrafyada yaşayan vatandaşlar nadiren parfümsüz bir gün geçirirler. Koku, genellikle namazdan önce kendini mesh etmenin manevi bir yolu olarak kabul edilir, ancak aynı zamanda kişisel bir ifadedir: Birçok kadın, gücü sembolize etmenin bir yolu olarak her yerde güçlü parfümler kullanır. İçin için yanan tütsü ve hoş kokulu çaylar her yerdedir, güçlü ahşap notalar popülerdir.
Örneğin, Arap bilim adamları, imbik icat etmekle ve damıtma tekniklerini geliştirmekle tanınırlar. Batı parfümlerinin aksine, geleneksel Arap parfümleri alkole değil yağlara dayanır. Geleneksel bir parfümle yapacağınız gibi, bir koku karışımına karşılık gelen bir parfüm satın alabilir veya daha cüretkarsanız, farklı parfüm markalarının sunduğu ürün yelpazesinden birkaç yağı seçip karıştırarak orijinal kokunuzu oluşturabilirsiniz. Arap coğrafyasında kişiye özel parfümler oldukça popülerdir. Kalabalık şehirlerin neredeyse tamamında size özgü koku karışımlarıyla size özel parfümü üretecek bir koku uzmanı  bulabilirsiniz.